Stezka v korunách stromů

Jánské Lázně - z Horní Malé Úpy cca 20 minut autem

  • Trasa o délce více jak 1500 m vás provede druhově pestrým lesem, čekají vás četná překvapení a poučení.


  • Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází v jednom z hlavních horských center - Janských Lázních.

  • Zcela vás uchvátí výhled ze 45 metrů vysoké věže, díky kterému budete mít nadosah ruky lesní mohykány, z nichž některé jsou staré přes 150 let. Zavítáte i do unikátního naučného centra, které se nachází v podzemí dřevěné rozhledny a představuje spletitý kořenový systém stromů.

  • Potěšíme vás výtečným občerstvením, vycházejícím ze specifik místní kuchyně. Myslíme na řidiče, seniory, nejmenší návštěvníky Krkonoš i školky a školy. Pro skupiny se nabízí i možnost průvodce - pracovníka Krkonošského národního parku.

  • Adrenalinová zákoutí - Během vaší cesty po Stezce se můžete zastavit na třech adrenalinových zákoutích. Nejen děti si zde vyzkouší udržení rovnováhy v průhledu, který pod sebou odhaluje zdánlivě nebezpečnou propast.

  • Všechny atrakce jsou samozřejmě maximálně zabezpečené.



Kolem Stezky v korunách stromů

Janské Lázně


Vyrazili jste na Stezku v korunách stromů, užili jste si krásný výhled, děti si pohráli na hřišti a pořád se Vám nechce domů? Auto nechte ještě chvíli na parkovišti a můžete se vydat po žluté turistické značce, která Vás dovede k rozhledně Zlatá vyhlídka. 


Když jsme šli my, byla bohužel zavřená, ale i tak procházka stála za to. Pokračovali jsme dál přes Hladíkovu výšinu s nádherným výhledem k rozcestníku Pod Janskou horou. Dále po zelené a zpět po asfaltce až k parkovišti. 


Okruh cca 5 km jsme pohodovým krokem zdolali za necelé 2 hodiny. 


Herní krajina PECKA

Portášky - Velká Úpa

  • My se na Pecku vypravili už mnohokrát. Asi nejvíc se nám líbila tato trasa:
  • autem z Horní Malé Úpy na parkoviště Spálený Mlýn, kde na Vás bude čekat připravený vůz na zpáteční cestu (lze busem už z Horní Malé Úpy, ale budete tak nuceni tempo výletu přizpůsobit zpátečnímu autobusu.)
  • dále autobusem směr Pec pod Sněžkou ke spodní stanici lanovky na Portášky.
  • následoval výjezd lanovkou (nutno předem ověřit, jak je zrovna v provozu) a pokud v provozu nebude - směle nahoru....je to hoooodně náročné, ale dá se :-)
  • děti si několik hodin pohráli, prozkoumali všechny atrakce, doplnili jsme stav zásob v Portášových boudách a vydali se zpět zelenou trasou - Pěnkavčí cestou na Spálený Mlýn
  • cca 3 km, krásná procházka s nádhernými výhledy, bez výrazného převýšení
  • Herní krajina Pecka je otevřena všem výletníkům, dobrodruhům, poutníkům i potulkářům, kteří jsou hotovi vyrazit naproti malému rodinnému dobrodružství. Vstupte na louku a do lesa, jež ožívají obřími mloky, rysy, zmijemi a jeleny.


  • Herní krajina Pecka se prostírá mezi poznáním přírody, zážitkem z architektury a fantaskní hravostí ve výšce 1062 m n. m. u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě. Unikátní soubor dřevěných interaktivních soch a objektů na motivy krkonošské fauny nabízí nadživotní setkání se zvířecími obyvateli nejvyšších českých hor.


  • Herní krajina Pecka je unikátem, který v Česku nemá obdoby. Na rozdíl od unifikovaných dětských hřišť, má tady každý objekt svou originální podobu, kterou mu dal tým tvořený architektkou a sochařem. Charakter vybraných prvků přímo vybízí k účasti rodičů na hře se svými ratolestmi.


  • V herní krajině najdete například 15 metrů dlouhou dřevěnou sochu rysa, jehož chřtánem se můžete procházet, nebo 9 metrů vysoké paroží jelena, které slouží jako vyhlídka a na závěr se promění v tobogán. Naučná stezka v pětimetrové výšce pod korunami stromů provází návštěvníky několika hnízdy. Mezi stromy je možné si pohrát mezi obřími mravenci. Jako prolézačka slouží také 9 metrů dlouhá zmije, nebo obří vřetenovka.


  • Každé dobrodružství trochu zmáhá, i to v Herní krajině. Alespoň trochu sil v jedné noze ušetřete na cestu z Pecky dolů, protože dolů se neschází, dolů se koloběžkuje.


  • Půjčovna koloběžek: SkiResort Live, Velká Úpa 326 nebo Portášky - horní stanice lanovky



Baldův svět a bobová dráha

Mladé Buky - cca 20 minut autem


Tento výlet DOPORUČUJEME za teplého počasí a plavky s sebou. Ať si děti maximálně užijí všechny atrakce. Ani o hlavních prázdninách a horku zde nebylo přelidněno.


Navštívili jsme hned několikrát a navštívíme zase. Děti byli nadšené. Tolik atrakcí, vodní svět, tubing, zvířecí koutek, dětský bazén (ten výhled z bazénu musíte zažít). A bobovka - teda já už tam nevlezu, ale děti jo :-)

Jen občerstvení trošku nuda fast foodu - hranolky, párky, zmrzka, limča...ale můžete si vzít své svačiny.

    Na cca 40 000 m2 u nás najdete houpačky, prolézačky s tobogány, 6 místné trampolínové pole, vzduchové trámpolíny, letní tubing, síťovou atrakci, přírodní bludiště, 18m dlouhou nafukovací housenku Megi, 4-místnou bungee trampolínu, vodní hřiště, síťovou loď, duo lanovku, mini zoo s malými holandskými kozičkami, maxi "Člověče, nezlob se", ohniště, Čertovskou stezku a naučnou stezku Poznávej přírodu s Baldou, občerstvení a sociální zařízení.

    Nyní je k dispozici v celém Baldově světě připojení Wifi Free. Stejně jako přechozí roky rozšiřujeme i letos Baldův svět. Nově se budete moci osvěžit v 16 metrů velkém vyhřívaném brouzdališti. Brouzdaliště najdete v horní části Baldova světa pod vzduchovou trampolínou. V těsné blízkosti vyrostlo i nové občerstvení, převlékárny a sociální zařízení.


Bobová dráha má celoroční provoz i za nepříznivých podmínek.

Dalším nezapomenutelným zážitkem je večerní jízda na osvětlené bobové dráze.

Zažili jsem i čertovskou jízdu a adrenalinovou jízdu ve sněhové vánici.


Farmapark Muchomůrka

Svoboda nad Úpou - cca 20 minut autem

  • Farmapark Muchomůrka se stal vyhledávaným a oblíbeným cílem rodinných výletů. Děti se zde mohou vydovádět, rodiče odpočinout u šálku dobré kávy, nebo jen tak relaxovat v krásné přírodě.


  • Návštěvu Farmaparku můžete spojit např. s prohlídkou pohádkové výstavy "Do Krakonošova" ve Svobodě nad Úpou a také zavítat do výtvarné dílny Bosorka v Janských Lázních.

  • Všechna zvířata ve Farmaparku jsou hodná a zvyklá na děti. Máme zde několik druhů oveček, zakrslé kozy, slepičky, krůty, králíky, prasátko Mášu a samozřejmě koně i poníky, na kterých se mohou vaše děti i projet.

  • Zvířata se volně pohybují po areálu, děti s nimi mohou být v přímém kontaktu a mohou si je třeba i pohladit. Jen vás prosíme, aby jste je ničím nekrmili a nenaháněli. Vstup dětí do areálu je pouze s doprovodem osoby starší 18 let.


  • Děti zde mohou navštit rozhlednu, jít se houpat, nebo využít jiných přírodních prolézaček. Děti si společně můžou zahrát golf, indiánský tenis nebo třeba zacvrnkat kuličky. Pro ty nejmenší je zde pískoviště a trampolína zapuštěná v zemi.


  • Lze domluvit svezení na koníkovi.


  • ZE SVOBODY NAD ÚPOU - Z náměstí, případně od infocentra se vydejte po zelené turistické značce - Pietteho stezce, směr Muchomůrka.


  • Úžasný zážitek pro děti na celý den a pohodová procházka - VŘELE DOPORUČUJEME


  • Možnost zakoupení malého občerstvení přímo ve farmaparku - sušenky, limonáda, pivo, nanuky, atd...svačiny můžete konzumovat i svoje, jen pozor na největšího kozla, nám vyžral půl batohu :-)



Černohorské rašeliniště

  • nenáročný výlet, klidně s kočárkem. trasa cca 4 km po dřevěných chodnících. Zajímavá i pro děti.

  • my šli v červnu a v podstatě jsme nepotkali ani živáčka
  • možnost občerstvení v Pardubicých boudách  - nám tam moc chutnalo

  • Rašeliniště se nachází přibližně 1 km od lanovky jezdící z Jánských Lázní na vrchol Černé hory a rozkládá se v sedle mezi Černou a Světlou horou při pramenech Černého potoka. Na sušších okrajích roste kleč, na vlhkých místech různé druhy rašeliníků. Vyskytují se zde vrchovištní druhy rostlin a živočichů. Na rozdíl od nelesních rašelinišť se vyznačuje větším výskytem suchopýrů a ostřic.

  • Prochází tady Naučná stezka Černohorské rašeliniště, která začíná u stanice lanovky a končí u Pardubických Bud. Stezka je dlouhá 3,5 km a je tady nainstalováno 6 informační panelů. Provede vás po povalových chodnících kolem rašeliniště. Součástí je i dřevěná vyhlídková věž, ze které je pěkný výhled na centrální rašelinnou louku. Stezka je přístupná od června do října a vede nejcennějšími partiemi KRNAPu - I. a II. zónou.


Úchvatný kostel WANG

Karpacz - Polsko

Dřevěný kostel byl původně postaven v norském městečku Vang u jezera Vangsmjøsen, odkud také pochází jeho dnešní název.

V devatenáctém století se kostelík pro potřeby místního obyvatelstva ukázal jako příliš malý. Špatný technický stav a předpokládané vysoké náklady na renovaci přispěly nakonec k rozhodnutí o prodeji chrámu. Na přání pruského krále Fridricha Viléma IV. jej zakoupil Johan Christian Dahl, významný norský malíř tvořící v Drážďanech.

Poté, co byly všechny části kostela zdokumentovány, byl chrám rozebrán a převezen do Berlína. Původně měl být umístěn na Pavím ostrově, avšak na prosbu hraběnky Friederiky Karoliny von Reden z Bukowce ho král věnoval Karpaczi. Do Krkonoš kostel dorazil v roce 1842.

Pokud se rozhodnete navštívit polské lázeňské městečko Karpacz z jakéhokoliv důvodu. Nezapomeňte na kostel WANG.

Jen s parkováním je v Karpaczi trošičku problém, kor o letních prázdninách. Nicméně místo určitě najdete. Jen pozor, mějte u sebe nějaké zloté. Skoro nikde nejde platit kartou a zdarma parkovat je možné až dál za městem. Také si nenechte ujít všudypřítomné wafle a místní dobrůtky :-) To by Vám děti neodpustili.

Doporučujeme i prohlídku vnitřku kostela. Za těch pár zlotých to určitě stojí.

Zloté Vám rádi rozmění na infocentru v Malé Úpě.



Horní Albeřice

Muzeum Vápenka

Výchozím místem výletu je Horní Maršov - Temný Důl. Dostaneme se sem autobusem.

Vydáme se po zdejší asfaltové cestě vedeni červenou turistickou značkou vzhůru krásným údolím po směrovkách Lysečinská bouda. Hned po 200 metrech vpravo míjíme nově zrekonstruované malé muzeum Vápenka s pěknou expozicí a hračkami pro děti uvnitř. Ke vstupu je potřeba si zapůjčit klíče a zaplatit poplatek v infocentru Veselý výlet v Horním Maršově. Anebo prostě jen nahlédnout okýnky. Alespoň odpadne starost, jak vrátit klíče.... Kousek za muzeem je Bišofův lom s Albeřickou jeskyní. Pokračujeme dále po cestě na Lysečinskou boudu. Tam se lze i občerstvit. Postupně cesta začíná stoupat směrem k lesu (asi 1 km) a je celkem kamenitá, nicméně sportovním kočárkem sjízdná. Při otočení se skýtají krásné výhledy. Vkročením do lesa už máme největší stoupání celé trasy a nejméně kvalitní úpravu povrchu za sebou. Odsud se asfaltová cesta už mírně vlní lesem až ke zmiňované Lysečinské boudě.

Neleníme a pokračujeme po červené značce v podstatě rovným asfaltovým terénem další 3 km ke kostelu v Dolní Malé Úpě. Potkáme pouze jeden rozcestník (Cestník), od kterého zabočíme vpravo.

Pak už zbývá jen poslední cca 3 km úsek do Horní Malé Úpy, tedy na Barborku.


ZOO a safari park

Dvůr Králové - do 1 hodiny od Barborky

Je to sice dál, ale ne tak daleko, aby to děti v autě nevydrželi. Cca 50 minut za volantem stojí za to....a nebo navštivte při zpáteční cestě domů. Však stačí jen malá zajížďka.

Parádní výlet na celý den. Děti maximálně spokojené.


Děti se v ZOO v žádném případě nebudou nikdy nudit. Pro dětské návštěvníky, kteří se už dostatečně seznámili se všemi našimi zvířátky, máme připraveno spoustu jiné zábavy.

Lanový hrad u Restaurantu Kibo

Velkolepé dřevěné hřiště z akátového dřeva postavené v africkém stylu získalo v roce 2013 první cenu za nejlepší dřevěné hřiště v ČR. Nabízí lanové tratě, prolézačky a překážkové dráhy. Pro rodiče, kteří čekají, než se jejich děti dostatečně vydovádí, jsou připravené lavičky umístěné ve stínu palem a také občerstvení v Restaurantu Kibo.

Dětské hřiště u Restaurantu Lemur

Dětské hřiště vybavené lanovými a dřevěnými prolejzačkami, houpačkami a skluzavkami nadchne každého malého i většího návštěvníka hned u vchodu. Zajděte na příjemný oběd do Restaurantu Lemur a své hrající si děti tak budete mít stále na očích.

Lanový hrad u Lvího safari

Jeden z nejkrásnějších pohledů na majestátní lvy zažijete, pokud se svými dětmi vystoupáte do lanového hradu u výběhů lvů. Lanový hrad je rovněž postaven v africkém stylu a jeho některé věže stojí přímo ve velkém výběhu šelem.

Interaktivní stanoviště se zvířecími hádankami

Po celém safari parku jsme ve spolupráci s naším generálním partnerem ČSOB vytvořili důmyslné hádanky a zvířecí kvízy. U Lvího safari si můžete například vyzkoušet, jestli poznáte zvíře podle čichu nebo hmatu.

Lanový park Katika Miti s Yellow Point

Mezi korunami stromů jsou skryty lanovky, tarzaní skok, barmské mosty a mnohé další překážky pro odvážné. Kdo se nebude bát pohlédnout dolů, užije si výhled na zvířata z ptačí perspektivy. Najdete ho poblíž Restaurantu Kifaru.

Dětská zoo u Jihoafrické vesničky

Na zvířata se u nás nemusíte jen dívat. Přijďte si je přímo pohladit a pomazlit se s nimi. Čeká na vás stádečko koz a ovcí kamerunských, zebu a roztomilí oslíci. A nezapomeňte jim s sebou vzít jejich oblíbené krmení, které si za dvacetikorunu koupíte v Galerii Zdeňka Buriana. Jedná se o sušenou zeleninu, která je vhodná k snědku i pro děti a dospělé. Dětská zoo se nachází u Neumannovy vily v centrální části zahrady.

Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari, které je součástí Safari parku Dvůr Králové, nabízí návštěvníkům možnost vydat se na projížďku mezi volně se pohybující stáda antilop, žiraf, zeber, pakoňů, ptáků a dokonce i lvů. Safari je v provozu během hlavní sezony, která začíná zpravidla v květnu a končí v září.

Safari Park Dvůr Králové se dělí na tři části - klasickou pěší část zahrady, pěší safari a safari pro vyjížďky vozidlem. Safari pro auto vyjížďky je označováno jako Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari. Návštěvníka, který se tam vydá, čeká projížďka dlouhá přibližně 5,5 km.

Začátek trasy vede mezi územím velkých výběhů afrických kopytníků a šelem, (v případě, že k jízdě využijete Afrika truck, v případě jízdy Safaribusem je tato část kvůli jinému nástupnímu místu vynechána, více v části Jak se vydat do safari), které jsou však v této části odděleny od návštěvníků hlubokými příkopy. To pravé Africké safari začíná až v údolíčku říčky Netřeby, kde vás za jeho branou čeká prostor, kde jsou zvířata téměř na dosah ruky.


Budete projíždět mezi antilopami losími, koňskými, voduškami, stády zeber, pakoňů a watusi pasoucími se na velkých loukách, uvidíte pelikány plující na hladině vodní nádrže nebo čtveřici pštrosů. Cestou jistě nepřehlédnete ani dvojici žirafích samců.

Cesta z Afrického safari vede dále do Lvího safari, kde na trase dlouhé 600 metrů, zavítáte mezi africké a berberské lvy a lvice. Lví safari bylo otevřeno v roce 2015 a je jediným svého druhu v České republice. Do Lvího safari není možné s sebou brát psy nebo jakákoli jiná zvířata!

Jakmile opustíte přísně střežené brány území lvů, povede vaše cesta zpět k nástupnímu místu.



Hnědý vrch - rozhledna

Pec pod Sněžkou


Rozhledna stojí u konečné stanice čtyřsedačkové lanovky, kterou je možné vyvézt se z parkoviště Zelený potok až nahoru. Značenou turistickou trasu přímo na vrchol tady nehledejte, z Pece pod Sněžkou sem ale můžete dojít i pěšky.

Cesta vede po asfaltce, a tak se dá i s kočárkem. 

Nejpohodlnější je vyjet na kole nebo lanovkou nahoru a pěšky dolů. Obě varianty mají něco do sebe... Tedy pokud máte elektrokolo... 

Nikde nikdo, pouze kolem rozhledny se podle jízdního řádu lanovky procházelo několik lidí a pak rychle lanovkou dolu.. Nechápu, všichni valí na Sněžku a tady takový skvost...

Pěšky je to po silničce a zhruba uprostřed odbočit přes Vlčí jámy. Cca 4,5 km na parkoviště - krásné výhledy a pohodová cesta podél potůčku. (S kočárkem neodbočovat a pokračovat po silnici)

Na kole nahoru po žluté a zpět přes Tetřeví boudy. Cca 12 km.


  • Z 30metrového dřevěného Hnědého vrchu s ocelovou vyhlídkovou plošinou jsou za příznivých podmínek vidět vrcholky Krkonoš, Obří důl i Pec pod Sněžkou. Je-li počasí ideální, dohlédenete odsud až na Orlické hory, Jeseníky a Praděd.


Rozhledna Černá Hora

Na Černé hoře u Janských Lázní najdete unikátní rozhlednu, vybudovanou z nevyužitého sloupu lanovky. Vyhlídková plošina rozhledny, které se říká Černá hora a někdy i Panorama, se nachází ve výšce 21 metrů a jsou na ní dva dalekohledy.

Rozhledna leží nedaleko konečné stanice lanovky z Janských Lázní, kterou se můžete nechat vyvézt až na vrchol Černé hory

Kdo se chce pořádně projít nebo projet na kole, může využít některou ze značených turistických tras nebo cyklotras: z Janských Lázní vede 5 kilometrů dlouhá červená trasa, 3,5 kilometru je to z Černého Dolu.


Lesní hrádek Aichelburg

Infocentrum Veselý výlet - Temný Důl

K hrádku vedou 2 cesty. Obě začínají v Infocentru Veselý výlet v Temném Dole. Zde Vám paní ochotně zapůjčí klíč (záloha 500 Kč) a zaplatíte vstupné 20 Kč/osoba.

Dále se můžete vydat delší 2,5 km dlouhou cestou a nebo popojet autem cca 1 km zpět a vystoupat cca 400 kamenných schodů. My zvolili schody. Bylo to náročné, s kočárkem a menším dítkem by to bylo nemožné. Syn 5 let zvládl.

Auto jsme nechali u silnice, je tam malý plácek na zaparkování. Nejmladšího člena jsme pasovali na klíčníka a on roli nadšeně přijal. Po schodech vyběhl neuvěřitelnou rychlostí (za normálních okolností by při každém kroku pronesl - maminko já už nemůžu). Ale s klíčem v ruce letěl jak o závod. My rodičové jsme statečně funěli za ním. 

Odemknutí hrádku proběhlo za velkého jásání a napětí, co najdeme uvnitř. Hrádek jsme prozkoumali a musím říct, že za ty schody to stálo. Skvělý výlet a zážitek.

Zpět jsme se kvůli nedostatku času vrátili stejnou cestou a klíče odvezli do Infocentra.  Určitě se sem ale vrátíme a vyzkoušíme druhou delší cestu (po schodech nahoru a oklikou zpět - cca 5 km dlouhý okruh se zastávkou v Infocentru kvůli vrácení klíčů)

Lesní hrádek Aichelburg dokončil lesní personál v září 1863 jako památník osvíceného majitele panství Maršov - Bertholda Aichelburga. Kamenná stavba postupně zchátrala, až téměř zanikla. Přičiněním hradní společnosti Aichelburg a Správy KRNAP se obnovený hrádek v listopadu 1999 opět otevřel veřejnosti. Hosté si mohou v IC Veselý výlet půjčit klíče a v hradní síni pozdravit oblíbeného šlechtice v podobě původní busty vymodelované F. Hauptfleischem, sklářem z Temného dolu.

Infocentrum Veselý výlet

Temný důl 46, Telefon: 499874298    www.veselyvylet.c

Klíče od Muzea Vápenka

Stejně jako od lesního hrádku Aichelburg si ve Veselém výletu v Temném Dole můžete vypůjčit klíče od Muzea Vápenka v Horních Albeřicích. 


Dělostřelecká pevnost Stachelberg

cca 40 minut autem směr Žacléř

Je to sice kousek dál (cca 40 minut autem, směr Žacléř), ale vyplatí se. Pevnost je obrovská, kolem spoustu bunkrů .

Hlavně nikde nikdo. Kluci nadšení z dlouhých podzemních chodeb (prohlídka trvala necelou hodinu) a já z rozhledny s krásným výhledem. Okruh kolem pevnosti je nenáročný, lze i s kočárkem. Dovnitř nutné nosítko a vyšlapat spoooooustu schodů. 

V areálu 2 pěkná hřiště a občerstvení klasika... hranolky, párek, pivo, limo. U rozhledny jsme nechali kamínek... 

Stachelberg e součástí československého opevnění stavěného v letech 1935 až 1938 jako hráz proti vpádu nepřátelských vojsk na československé území. Nachází se přibližně 10 kilometrů od města Trutnov a 3 km od státní hranice s Polskem. Jedná se o poslední tvrz budovanou na linii Odra - Krkonoše. Jelikož terén a okolí byly velmi členité, bylo potřeba vybudovat mohutnou pevnost s celkem 11 objekty spojenými za pomoci podzemních prostor a chodeb v hloubce 20-60 m. Objekty měly být vybaveny mohutnou výzbrojí tvořenou desítkami kulometů (ráže 7,92 mm), osmi kanóny (ráže 47 mm), deseti houfnicemi (ráže 100 mm) a čtyřmi minomety (ráže 120 mm). S takto úctyhodnou výzbrojí se po dokončení měla tvrz stát jednou z pěti největších na Evropském kontinentu a zároveň největší v československém opevnění. Budování stavby bylo zahájeno v 16.října roku 1937 a předpokládalo se, že po stavební stránce bude dokončeno koncem roku 1939. Doba tomu nepřála, a tak tvrz nebyla nikdy stavebně dokončena. 29. září roku 1938 byl přijat "mnichovský diktát" a výstavba byla ukončena. Za 12 měsíců od zahájení stavebních prací toho stihli na tehdejší dobu mnoho. Jeden objekt byl vybetonován (T-St S 73) a vylámáno bylo přibližně 3500 metrů chodeb a sálů, z nichž část byla také vybetonována (asi 15 % všech podzemních prostor).

Po válce tvrz upadala v zapomnění, a to až do roku 1987, kdy se o ni začala zajímat první skupinka nadšenců. Ta měla od prvopočátku stanovený cíl, vybudovat zde muzeum československého opevnění ve spolupráci historikem Vladimírem Karlickým a s Otou Holubem, českým spisovatelem a publicistou zabývajícím se vojenskou historií, průkopníkem tzv. "bunkrologie". To se také podařilo a o několik let později, konkrétně v roce 1993, byl otevřen jediný vybetonovaný objekt tvrze a v něm instalována výstava. Dnes Stachelberg spravuje stejnojmenný spolek, který zde zřídil rozsáhlé expozice a zpřístupnil podzemí tvrze návštěvníkům, kterých ročně přijde více než 20 tisíc. Poslední velkou investicí uskutečněnou v roce 2019 bylo vybudování nouzového výlezu z podzemí a jeho napojení na stávající trasu podzemí. V témže roce bylo také městem Trutnov vystavěno nedaleké parkoviště Babí, sloužící jak návštěvníkům tvrze, tak rozhledny Elišky, která se nachází v těsné blízkosti.


Modré kameny

Jánské Lázně

Cca 6 km dlouhý okruh... Ke kamenům hodně do kopce, zpět z kopce  Pro kočárek ani náhodou.... Krásný výhled, ale vylézt na ty šutry byl dost adrenalin. Po cestě jsme bohužel potkali i kůrovce. U kamenů jsme nechali berušku.

Z parkoviště pod Lesním domem jsme se vydali po modré značce k Modrokamenné boudě. Pokračovali jsme po zelené k rozcestníku Nad modrými kameny. Do této chvíli cesta v podstatě pořád stoupala. Pokračování po žluté už bylo jen z kopce. Cestou jsme několikrát minuli asfaltovou cyklostezku a tak jsme se zpět od Modrokamené boudy vrátili touto silničkou.


Na konci výletu jsme ještě odbočili na Luisinu cestu, prozkoumat vodopády. 

Sklaní útvar z kvarcitu, což je původně sediment mořského dna. Během několika milionů let byly horniny zvrásněny do dnešní podoby. 

K Modrým kamenům se nejlépe dostanete z Janských Lázní po modré a následně po žluté TZ. 

Okruh Zeleným a Modrým dolem

Pec pod Sněžkou

Cca 9 km po červené značce. 

Začátek u Infocentra v Peci pod Sněžkou. Pro kočárek nevhodné. 

Až k Jelením loukám vede sice asfaltka, ale dal už to s kočárkem nejde.S kočárkem můžete třeba po cyklostezce z Pece přes Richterovy Boudy až na Výrovku a stejnou cestou zpět. Celkem cca 10 km.

Po trase jsou krásné výhledy na Sněžku, kvetoucí louky a úchvatné vodopády. Na jaře můžete spatřit na protějším hřebeni "sněhovou mapu Česka". Zatím tam ještě část je...Možnost občerstvení na Jeleních loukách nebo Richterových boudách. My si nechali peněženku v autě a tak jsme si museli vystačit se svačinou.


Trošku adrenalinu na Černé Hoře.

Dětský park Kabinka

Otevírací doba parku

  • v červnu: otevřeno o víkendech zdarma (9:30 - 16:30)
  • v červenci a srpnu: otevřeno denně (9:30 - 16:30)
  • v září: otevřeno o víkendech (9:30 - 16:30)

Vstupné

  • Celodenní jednorázové vstupné do parku Kabinka: 150 Kč / osoba.
  • Individuální trénink s instruktorem SkiResort Live na lezecké stěně - 1 hodina: 250 Kč (Zakoupení vstupu do parku Kabinka podmínkou)

https://www.skiresort.cz/ 

Čeká vás 7 zábavných aktivit v Dětském parku Kabinka + Minigolf

NOVINKA: LETNÍ TUBING

Vyzkoušejte jízdu v nafukovacím kruhu po umělém povrchu. Dráhu dlouho zhruba 15 metrů zvládnou i menší děti.

LEZECKÁ STĚNA

Nejvýše položená profilovaná stěna v České republice pro začínající i zkušenější malé lezce. Mezi 40 cestami si každý najde tu svou. S lezeckou technikou dětem pomůže instruktor. Kompletní lezecké vybavení k zapůjčení.

SLACKLINE

Víte, kde má vaše tělo střed? Na natažených popruzích lze běhat, skákat, nebo i cvičit jógu, ale musíte vědět, kde máte střed. A ten se hledá krůček po krůčku.

BUNGEE TRAMPOLÍNA

Každý se jako dítě sám sebe ptal, jaké to je, když vás veliké kšandy vystřelí vysoko i bezpečně snesou na zem.

ŠLAPACÍ KÁRY

Není důležité, co máte pod kapotou, ale co máte v nohách.

LODIČKY

Proč čekat na příliv? Na retenční nádrž lze vyplout kdykoliv. Staňte se svým vlastním kapitánem, kormidelníkem i plavčíkem.

VÝSTAVA ZIMNÍ TECHNIKY

Přijďte se podívat, co pomáhá i Vánocům, aby byly bílé; moderní rolby, sněžná děla, skútry.


Vřetenovčí hravá stezka

mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou

Hravá stezka je určena pro malé děti a věnuje se drobnému plži - Vřetenovce krkonošské. Najdete na ní sedm zastaveními se zajímavými informaceni a herními prvky. 

Vřetenovka krkonošská je drobný šneček s ulitou dlouhou asi jako jeden polštářek žvýkačky. Nikde jinde na světě tohoto šnečka neuvidíte. Žije totiž jenom v Krkonoších.  Vřetenovku krkonošskou najdete hlavně v "pěkných" lesích Krkonoš a Podkrkonoší. To jsou takové, kde rostou různé druhy stromů - smrky, ale hlavně buky; kde jsou různé generace stromů - od maličkých semenáčků po veliké stromy, a ve kterých je také mrtvé dřevo.

Stezka má necelý kilometr a je sjízdná také pro kočárky. Na poslední zastávce vás čeká obří překvapení - 100x zvětšená vřetenovka, vybízející k pořízení netradičního selfie. 


Okruh přes Janské Lázně a zpět do Svobody cca 7 km. . 

Stezka začíná kousek za Farmaparkem Muchomůrka. Doporučujeme spojit s návštěvou. A pokud budou děti už v Jánkach unavené, zpět se dá dopravit busem, který jezdí dost často.

Další hravé naučné stezky:

- Cestou z Hnědého vrchu v Peci  najdete stezku o Tetříkovi 

- Na Černé Hoře je Kosí stezka

- U Harrachova můžete poznávat Liščí stezku 

- A Jelení stezka na Vás čeká kousek od Špindlerova Mlýna



Kozí hřbety

hřebenová túra Pec pod Sněžkou - Špindlerův Mlýn

Trasa pro zdatné: Pec pod Sněžkou -Růžohorky - Sněžka- Luční Bouda - Špindlerův Mlýn po červené přes Kozí hřbety:  17,5 km

Naše trasa: Luční bouda - Slezký dům - zpět Luční bouda - Špindl: 12 km

Původně plánovaná trasa: Lanovkou na Sněžku - Luční Bouda - Špindl: 11 km

Trasa mimo Sněžku: Pec pod Sněžkou - Rychtrovy Boudy - Výrovka - Luční Bouda - Špindl: 14,5 km

Trasy pro kočárek nevhodné. Nosítko jen pro zdatné - náročný sestup do Špindlu.

Plán byl jasný: busem do Pece, vyjet s dětmi na Sněžku lanovkou, sejít k Luční boudě a dál pokračovat na Špindl. Zpět ze Špindlu busem s přestupem ve Vrchlabí. 

Ano vím, že sobotu o prázdninách je to plán dost troufalý. Nicméně frontu na lanovku, která byla delší než samotná cesta na Sněžku jsme vzdali. V zápětí nás oslovil taxikář s nabídkou odvozu na Luční boudu za 500 Kč (cesta lanovkou by nás vyšla na víc než 800 Kč a být na Sněžce jsme dnes fakt oželeli).

Fronta na lanovku byla ovšem delší než samotná cesta...(o letním víkendu se asi není co divit) A tak po krátké poradě změna plánu - vyjet taxíkem na Luční boudu a od tamtud dál na kozí hřbety. Nouzové řešení se nakonec ukázalo jako ta lepší volba. Pocity v taxíku byly, ale smíšené. Ale cena byla menší než za rodinnou jízdenku lanovkou. Člověk by si to měl přeci vyšlapat a tak omluva, že s dětmi bychom to nedali nás trochu uklidnila.

Díky časově rezervě jsme se rozhodli ještě zaskočit přes moje milované Úpské rašeliniště ke Slezskému domu a zpět. U Slezského domu dle očekávání jako na Václaváku. Pivo za 100 Kč...Zpět na Luční stejnou cestou se obešlo bez davů. Ty se valily jen na Sněžku. A v podstatě nikde jinde nával nebyl. 

Rychlý oběd na Luční a pak odchod na Kozí hřbety. 

Kozí hřbety v srpnu, kdy kvetou vřesy NÁDHERA. Výhledy úchvatné.

Trasa necelých 12 km s dost náročným sestupem z Kozích hřbetů do Špindlu, ale zvládli i děti.

Na autobus jsme se dostali včas a šťastní a plní dojmů dojeli domů na Barborku.

Tato trasa chce dost podrobnou časovou organizaci. Doporučujeme vyhledat jízdní řády autobusů, nechat rezervu na přestup a počítat se zpožděním. A hlavně prověřit předpověď počasí, mít s sebou dost pití a sváču. 


Lamí farma

Svoboda nad Úpou

Ve Svobodě nad Úpou v kopečku nad hotelem Prom chovají lamy. Pokud máte chvilku čas, stavte se. Můžou se krmit (mají tam automat na granule) a hladit. lamu si můžete i půjčit a vzít na procházku.    https://rodinna-farma-vlcek.webnode.cz/lamatreking/


My jsme si procházku moc užili. 

Lamy jsou super. Majitel taky. Po cestě jsme dostali výklad o lamách a pak kýbl granuli na krmení. Kuba byl nadšený.  Menší děti se můžou na Kimovi i svézt.

Cesta vede lesem a pak kolem Muchomůrky. Pro kočárky nic moc, ale s trochou dobré vůle by se dalo, začátek vede po lesní pěšině, pak kolem Muchomůrky a zpět lesní cestou.... lepší nosítko. 

Rodinná farma Vlček, K Muchomůrce 28, Svoboda nad Úpou, 542 24

Objednávky:+420 739 444 265
E-mail: vlcek.stepan@gmail.com


Sáňkařská dráha na Černé hoře

Černá hora - Janské Lázně

Každým rokem již tradičně sjedeme Černou horu minimálně 2x do roka - v létě na koloběžkách a v zimě na sáňkách.

V Janských Lázních zaparkujte na parkovišti u lanovky a vydejte se nahoru - lanovkou nebo po svých. S dětmi určitě zvolte lanovku, projít se můžete na vrcholku a když zvolíte delší cestu dolů, je tam také několik pěších úseků. Do lanovky Vám vezmou i sáňky. 

Pokud Vám jedny z Barborky nebudou stačit, u dolní stanice je půjčovna. Doporučujeme zarezervovat dopředu, zvlášť o jarních prázdninách nebo o víkendech na Vás nemusí vystačit. Půjčovné je na celý den. Stihnete tedy i procházku po vrcholu, vylézt na rozhlednu, zahřát se teplým čajem, projít kosí stezku   a pokochat se okolní zasněženou krajinou. 

Večerní sáňkování

Je to adrenalin i zážitek, který nikde jinde nezažijete. Vyzkoušejte 3,5 kilometru dlouhý večerní sjezd na saních s čelovkami a pod vedením průvodce ze SkiResort Live.
Objednávky v kanceláři lyžařské školy SkiResort Live v budově dolní stanici kabinkové lanovky v Janských Lázních, nebo telefonicky či emailem. Rezervace na daný den přijímáme pouze do 15:00.

Cena: 400 Kč / os.

Začátek: 16:45 v půjčovně SkiResort Live v budově dolní stanice kabinkové lanovky v Janských Lázních

Minimální počet účastníků je 5. V ceně je jízdné na lanovou dráhu, zapůjčení saní, svítilna a průvodce. Večerní sáňkování není vhodné pro děti do 3 let. Doporučujeme vzít si lyžařskou helmu a brýle.

Kontakt: SkiResort Live +420 840 888 229 nebo obchodlive@skiresort.cz




SkiResort ČERNÁ HORA - PEC  

https://www.skiresort.cz/aktivity/sankarska-cesta/

3,5 km dlouhý sjezd po Černohorské sáňkařské cestě

Černohorská sáňkařská cesta, dříve Zvonková, slouží pro sjezdy na saních už déle než 100 let. 


Trasa Černohorské sáňkařské cesty vede nádherným úbočím Černé hory s výhledy do Klausova dolu. Cesta s převýšením 560 m je dlouhá 3,5 kilometru.

Start sáňkařské cesty najdete u horní stanice kabinkové lanovky na Černé hoře a to na rozcestí pod Sokolskou boudou. Trasa sáňkařské cesty 4x křižuje sjezdovky. Na těchto kříženích je třeba sesednout ze saní a sjezdovku přejít. Při dojezdu do Janských Lázní nejezděte na saních na most pro lyžaře, ale využijte podchod pod silnicí. Nájezd do podchodu se nachází vlevo vedle mostu. Trasa končí u dolní stanice kabinkové lanovky.  


Vydat se můžete také delší trasou, v létě určenou pro koloběžky - cca 6 km. 

Cesta vede přes Pardubické boudy, kolem Modrých kamenů  až do Janských lázní. Na této trase je několik možností občerstvení. Tuto trasu si předem dobře nastudujte, v zimě není  pro sáňky značená a počítejte, že některé úseky budete muset sáňky (nejspíš i s dětmi) táhnout :-)




Karpacz

Polsko (cca 30 minut autem)

Karpacz je polské lázeňské město a lyžařské středisko. Nalézá se na severním úbočí Krkonoš v Dolnoslezském vojvodství v okrese Krkonoše. Správní území města zasahuje až na vrchol Sněžky, kde lze přejít do Česka. 

https://www.karpacz.pl/turistick-zajmavosti-cz

Kostel Wang

Lanovkou na Kopu

K jezeru Maly Staw

Dopoledne návštěva papoušků, přes vodopád, lanovkou na Kopu. Krásná 11 km procházka přes jezero Malý Staw a kostel Wang. Nakonec nákup v Biedronce.Parkovali jsme na silnici mezi lanovkou a Wangem. Jinak se hlavní parkoviště platí 30 zlotých. Všude berou karty a na každém rohu suvenýry, skvělá točená zmrzka a vafle...takže jsme neodolali a koupili kočku a vafle.V Karpaczi je milion možnosti jak zabavit děti, nejde stihnout za jeden den 

Papouškárium

Aquapark Sandra

Do centra na zmrzku a dobroty

Apartmán 01 Barborka | 2018 | Horní Malá Úpa
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky